Nowa książka prof. Jerzego Jarniewicza z UŁ, laureata Nagrody Nike 2022

„Frotaż. Szkice o literaturze anglojęzycznej” to tytuł wydanego właśnie przez Ossolineum zbioru tekstów prof. dr hab. Jerzego Jarniewicza z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Książka to wielowątkowa opowieść o literaturze anglojęzycznej. Autor w błyskotliwy sposób prezentuje jej nowoczesny kanon – od Charlesa Dickensa po Zadie Smith.

„Literatura na drugie imię ma bezdomność” – pisze Jerzy Jarniewicz. „Bezdomni byli Ulisses i Leopold Bloom; wałęsający się po Nowym Jorku Holden Caulfield; hinduscy bohaterowie V.S. Naipaula; podróżujący po Patagonii Bruce Chatwin; rozczarowana komunizmem Doris Lessing; wyzwalający się z Irlandii James Joyce; amerykański Żyd z powieści Philipa Rotha; czująca się obco we własnym szczęśliwym domu Virginia Woolf; socjalista George Orwell (…). Literatura zbiera pod swoimi skrzydłami tych, którzy stracili bądź odrzucili dom, opowiada o bezdomnych i bezdomności, ale sama też jest bezdomnością. Lubię myśleć, że nie ma domu, do którego musiałaby wracać. Że wyszła z domu i jest z wyboru wiecznym tułaczem. W bezdomności literatury tkwi jej racja bytu jako żywiołu niełatwej wolności, ruchu i przemian. Póki jest bezdomna, póty ma coś ważnego do powiedzenia” – czytamy w nocie Wydawnictwa Ossolineum.

Okładka książki "Frotaż"

Są tu, w doborowym towarzystwie wielu pisarzy, Charles Dickens i George Eliot, Doris Lessing i Bruce Chatwin, James Baldwin i Zadie Smith, V.S. Naipaul i Hilary Mantel, Virginia Woolf i Cormac McCarthy. A między szkicami - postscripta, czyli tworzące osobną opowieść krótkie kawałki o książce jako przedmiocie, o materialności i historyczności literatury, o okolicznościach czytania. A przed kolejnymi częściami „Frotażu” – motta z niedawnych wypowiedzi prasowych takich postaci jak Jan Klata, Renata Lis, Inga Iwasiów, osadzające moje literackie rozważania w czasie najbliższych nam dylematów, oczekiwań i rozczarowań. A oprócz premierowego „Frotażu"” - Ossolineum wznowiło po sześciu latach „Tłumacza między innymi”. Sierpień to klawy miesiąc 

– napisał autor na swoim profilu na Facebooku.

Prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz jest kierownikiem Zakładu Literatury i Kultury Brytyjskiej Instytutu Anglistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Główne obszary jego zainteresowań naukowych to współczesna poezja brytyjska i irlandzka, przekład literacki i historia kontrkultury lat 60 XX wieku.  

Jest laureatem m.in. Nagrody Literackiej „Nike” w 2022 za tom poezji „Mondo cane”, Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w 2022 za całokształt twórczości oraz Łódzkiej Nagrody Energia Kultury 2022 za pracę nad promowaniem literatury, roli tłumacza i przekładu. W czerwcu 2023 otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. 

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ