Prof. Jerzy Jarniewicz z prestiżowym wyróżnieniem od władz miasta

Profesor Jerzy Jarniewicz został oficjalnie Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi. Uroczystość nadania tytułu przez władze miasta połączona z wykładem laureata odbyła się 3 października w Mediatece MeMo.

Prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz jest poetą, tłumaczem i wykładowcą akademickim, kierownikiem Zakładu Literatury i Kultury Brytyjskiej UŁ. W ostatnim czasie został zdobywcą wielu prestiżowych wyróżnień, w tym m.in. Nagrody Literackiej Nike (październik 2022 r.), Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (grudzień 2022 r.) oraz laureatem Wiosła Specjalnego wręczonego podczas gali Wiosła Kultury 2023.

Honorowe Obywatelstwo Łodzi to szczególne wyróżnienie za działalność na rzecz miasta we wszystkich dziedzinach życia społecznego, a zwłaszcza nauce, kulturze, gospodarce i polityce. Tytuł przyznawany jest od 1992 roku.

Myślę, że Łodzi jeszcze w tej chwili brakuje dobrych pisarzy i tłumaczy. Łódź cały czas się rozwija, również jako miasto kultury. Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi odbieram jako docenienie zasług pana profesora Jarniewicza w dziedzinach, w których działa. To wyróżnienie jest dla nas przedmiotem dumy i oczywiście ogromnej radości, ponieważ mamy jako Wydział poczucie, że poprzez działalność swoich wykładowców przyczyniamy się do rozwoju miasta i jego rozsławienia w Polsce. Mam nadzieję, że tego typu odznaczenia i osiągnięcia utwierdzą naszych studentów w przekonaniu, że studiują na wyjątkowym wydziale, w otoczeniu wyjątkowych ludzi

– powiedziała prof. dr hab. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ.

Decyzję o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi profesorowi Jerzemu Jarniewiczowi Rada Miejska podjęła w czerwcu tego roku. Oprócz wykładowcy z łódzkiej anglistyki w gronie wyróżnionych znaleźli się wówczas Piotr Dzięcioł, Jadwiga Moll, Jacek Moll i Marian Turski. Do tej pory tytuł przyznano 35 osobom. Wśród dotychczasowych laureatów są wybitne postacie świata nauki, religii, kultury i sportu, w tym m.in. Zbigniew Boniek, Marek Edelman, Marcin Gortat, Jan Karski, Jan Machulski, Jan Paweł II, Roman Polański, Andrzej Sapkowski i Andrzej Wajda.

Redakcja: Bartosz Burski (Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ)
Zdjęcia: Paweł Łacheta/Łódź